Ford Puma Czech

Demontáž hadičky spojky
Publikováno: Čtvrtek, 30.11. 2006 - 15:21:27
Téma: Opravy a úpravy


Důvodem výměny hadičky s trubičkami na koncích byl ten, že vypadla z držáku a opírala se o brzdovou trubičku. Chvěním se postupně prodírala, až jsem nakonec zůstal stát na parkovišti a ne a ne zařadit - propadal se spojkový pedál a pod autem kaluž brzdové kapaliny.

Hadička propojuje hlavní hydraulický válec, který stlačuje spojkový pedál a spojku, kde brzdová kapalina stlačuje pracovní hydraulický válec s vysouvacím ložiskem.

Před demontáží musíme vědět, že spojka a brzdy mají stejnou nádržku. Tudíž musíme vyprázdnit okruh od brzdové kapaliny a to tak, že vytáhneme hadičku od nádržky brzdové kapaliny - je tam jediná - takže nebude problém ji najít.

Jedna z možností je, že odděláme sponu přímou z nádržky (doporučuji, nejjednodušší) nebo až u hlavního hydraulického válce (špatně přístupné). Jako druhý krok je vytáhnutí pojistky na konci trubičky, která vede do spojky. Vytékající kapalinu zachytíme do nádoby. Poté to samé musíme udělat i na druhém konci hadičky, tam je také pojistka, která drží trubičku. Jelikož druhý konec se skrývá za jednotkou ABS, budeme mít problém s manipulací, ale šikovné ruce a hlava vše vyřeší.

Nová hadička stojí 1800,-Kč. Jelikož se mi to zdálo příliš mnoho, tak jsem navštívil vrakoviště, kde měli Pumu. Ta ale měla na konci trubičky šroubení, které naše Puma nemá, tudíž sem zabrousil mezi Fiesty a hle, hadička byla na světě.

Nakonec je důležité soustavu odvzdušnit a to tak, že sejmeme čepičku z vypoušťáku, který je kousek od konce trubičky, nasadíme průhlednou hadičku. Druhý konec hadičky je v nádobě polonaplněné čistou brzdovou kapalinou, povolíme vypouštěcí šroub maximálně o jednu otáčku. Pomocník bude šlapat na pedál spojky dokud nebude vytékat čistá brzdová kapalina bez bublinek vzduchu. Během procesu doléváme do nádržky kapalinu. Nakonec šroub utáhneme, nasadíme čepičku a hotovo.

Před demontáží jsme demontovali autobaterii i s držákem, abychom měli lepší přístup.

Fotogalerie

Tento článek si můžete přečíst na webu Ford Puma Czech
http://www.ford-puma.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.ford-puma.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=23